ÖVRIGT / Smycken / Ring 1284282
*
nr 128 4282
Ring
Silver, med Safir 1,60 ct
Utrop:
1.200 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 mars 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/3 08:34:34
1
Vinnande bud
9/3 20:25:13
2
250 kr
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken vintage ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:36
-
3435 Ingenjörsring
18k guld. Vikt: 8g ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:02
-
3373 Klackring
18k guld, med sten, 7,5g brutto
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 18:56
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:56
-
3227 Oljemålning
Luton, utfodring, duk på pannå, 1800-tal, 41x32 cm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:11
-
3436 Ring
18k guld, Finland. Vikt: 3g ca
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:24
*
Ring
nr 128 4282
Ring
Silver, med Safir 1,60 ct
Utrop: | 1.200 kr |
---|---|
Såld: | 950 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 mars 2002 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/3 08:34:34 | 1 | Vinnande bud |
9/3 20:25:13 | 2 | 250 kr |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken vintage ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:36 -
3435 Ingenjörsring
18k guld. Vikt: 8g ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:02 -
3373 Klackring
18k guld, med sten, 7,5g brutto
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 18:56
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:56 -
3227 Oljemålning
Luton, utfodring, duk på pannå, 1800-tal, 41x32 cm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:11 -
3436 Ring
18k guld, Finland. Vikt: 3g ca
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:24